Plakátfal

Ebben az évben már nem kellett buszra ülnünk, hogy mi is bekapcsolódhassunk a Mária út Egyesület 1Úton kezdeményezésébe, amelynek így a Pécsi Egyházmegye is aktív részesévé vált.
Nekünk, szervezőknek ez a zarándoklat már rég elkezdődött. Tucatnyi plakát került ki a városba, templomokba, közterekre, buszmegállókba. Hirdettük közösségi oldalakon, email-es címlistákon, hagyományos levélben, élő szóban úton és útfélen, s az atyák által a templomokban. Rengeteg telefonhívást kaptam és még péntek este sem tudtam volna megmondani, 20-an vagy akár 2000-en leszünk a szombati indulásnál…
Innét a Kertvárosi Templomtól volt az indulás meghirdetve 9 órakor.  Az ördög persze most is dolgozott: az ég tele volt fekete felhővel, és néha nagy cseppekben el is kezdett esni, hogy aki még útnak indulna, azt is inkább otthon marasztalja. De velem együtt biztosan sokan imádkoztak ennek a napnak az eredményességéért,  így itt  31-en gyűltünk össze, hogy Gábriel atya áldásával útnak indítson minket.

Végig énekeltük Kertvárost és Postavölgyet, tanúságot téve, reményt adva azoknak az embereknek akik betegen vagy akár testileg egészségben de lélekben rászorulva egy-egy erkélyen vagy ablak mögött elfelejtették, hogy hol keressék és hol találhatják a vigaszt, a támogatást, a hívó szót.
A hangszórók még felerősítették énekünket, így akár szomszédos utcákig is elért a hangunk:

„Nyíljon ki szívetekben az örömvirág,
Zengjétek, hogy hallja meg az egész világ.
Édes Anyánk hozzád megyünk, lángadozva,
mert szeretünk, Ó Szűz Mária,
hogy köszöntsünk úgy mint egykor az Úrangyala!”

A Pogányi tó partján a Pécsudvardi keresztalj fogadott minket, s mint Csíksomlyón a pünkösdi búcsúba menet szokás, a keresztaljak az Atya, Fiú, Szentlélek  nevében 3-szor meghajtották egymás felé a feszületeket és a zászlókat. Itt még csatlakozott hozzánk egy család Barcsról és Csátaljáról is, így közel 50-en zarándokoltunk már.
Itt egyik Mária utas zarándoktársunk  egy kis szeretet vendégséget rendezett számunkra, így került az asztalokra egy kis pogácsa, sütemény, kávé.
Délben elimádkoztuk közösen az Úrangyalát, majd a pogányi falut szintén egy kicsit hangossá tettük énekünkkel és a falu végi keresztnél kiosztottuk a rózsafűzér titkokat, hogy innentől kezdve azt imádkozzuk, előtte végig elmélkedve .
A szent csendben mindenki saját akaratában töltött el időt önmagával, a Jó Istennel, imáival, a természettel, a kérdéseivel.
Nálunk a zarándokokat sehol, senki nem szokta várni. Szőke Zoli és jómagam azonban úgy döntöttünk, hogy mi fogjuk megteremteni itt e kedves szokást, hisz mi Csíksomlyóra menet nagyon sok szeretetvendégséget kaptunk az út mellett élőktől. Így összefogva, minden finomság került az  asztalra. A következő megállónk Bisse volt, ahol a Szép házaspár vállalta, hogy várnak minket, feltálalják a sütiket és  megkenik a több száz szelet zsíros kenyeret, akik a két pici gyermekükkel így tették a zarándoklatunkhoz oda szolgálatukat.
Bissén kaptunk pár frissítő csepergést, de a gondviselő úgy intézte, hogy egész nap elkerült minket az eső.
A Tenkes hegy megmászásához a testi táplálék után egy újabb rózsafűzér adta a lelki eledelt, amely oly gyorsan repítet minket felfelé, hogy azt észre sem vettük!
Máriagyűdre  vidáman és élményekkel eltelve érkeztünk énekelve, pontosan a 6 órás misére, mellyel Rosner Zsolt atya várta a zarándokokat hogy az általa bemutatott szentmisével és magasztos prédikációjával , a szentáldozással megkapjuk a nap koronáját. Itt még bekapcsolódtak a családtagok, barátok, ismerősök akik ugyan nem zarándokoltak velünk, de a szentmise részesei akartak lenni. Zsolt atya a mise végén megajándékozta a részvevő gyerekeket egy-egy szelet jutalom csokival, a felnőtteket pedig egy-egy szentképpel.
Sok mindent hagytunk a hegyen túl és sok mindent hoztunk át magunkkal. Többször elimádkoztuk  Székely János püspök atya imáját az Egységért. Azzal a reménnyel eltelve imádkoztuk, hogy a népek, családok de akár önmagunkban is Mária segítségét kérve megleljük az Egységet.

Ima az egységért
Mindenható örök Isten, mennyi Atyánk! Te azt akartad, hogy a különböző népek, mint egy nagy mezőn kinyíló sok virág, sokféle nyelven és különböző kultúrákban élve mégis egyetlen családot alkossanak: egymás jogait tiszteletben tartva testvérként éljenek.
A történelem kezdete óta hányszor lett ember embernek farkasa! Hányszor támadt rá az erősebb a gyöngére! Bocsáss meg az embereknek az újra és újra fellángoló erőszak miatt! Vedd el az emberszívekből a gyűlöletet, a hatalomvágy, a nyereségvágy mérges gyökereit!Tedd az emberiséget szeliddé, igazságossá, bölccsé!
Mennyei Atyánk, áldd meg a zarándokutunkat! Add, hogy a lépéseink az ’atyai házhoz’, és a felebarátunk szívéhez vezető lépések legyenek! Vezesd a Kárpát medence népeit egymás megbecsülésének, tiszteletben tartásának útján, egymás őszinte szeretete felé! Segíts minket, hogy felismerjük egymásban a Te teremtményeidet és a testvért!Segíts minket, hogy közösen a Te legszentebb Édesanyád oltalmába ajánlhassuk magunkat!

Ámen

Közben összeköttetésben voltunk Cseh Péter atyával aki a Szekszárd-Cikó szakasz lelki vezetője volt, ahol 40-en zarándokoltak az eső és néhol térdig érő sár ellenére. Ezt szakaszt a Szilvácsku család szervezte meg, akik tavaly velem voltak busszal a Kisnána-Abasár szakaszon Cikóról Püspökszentlászlóra 5 fő zarándokolt.
 
Újra bebizonyosodott, a lélek pillanatok alatt közösséget kovácsol! A mai napon átélt közös élmények: énekek tanulása, imák, lépések, ismerkedés,  bíztató mosolyok,  „Vegyél egy sütit!, Én szeretném a 3. tizedet! Már nincs sok vissza!, Na még egy utolsó emelkedő! Mindenkinek megvan a párja? Oda fogunk érni pont 6-ra… „- jó néhányunkat jó időre feltöltött erővel, energiával a hétköznapokra, legalábbis a következő zarándoklatig...
A legszebb mondatot is ide kell soroljam, ami elhangzott, és  egy szervező ilyenkor felejti el az összes fáradtságot és azon gondolkodik, mit csináljon legközelebb hatékonyabban, hogy újabb lelkeket mentsen meg: „Túrára indultam, de zarándokként érkeztem meg”